Tea Party Candidates

 

June 5th, 2018 Republican Primary Endorsements

Lt. Governor – Rusty Glover

Attorney General – Chess Bedsole

Alabama Supreme Court Chief Justice – Tom Parker

Alabama Supreme Court Associate Justice

  • Place 1 – Debra Jones
  • Place 4 – John Bahakel

Court of Civil Appeals

  • Place 1 – Michelle Manley Thomason
  • Place 2 – Terri Willingham Thomas

Court of Criminal Appeals

  • Place 1 – Richard Minor
  • Place 2 – Chris McCool
  • Place 3 – Bill Cole

Secretary of State – John Merrill

Treasurer – John McMillan

Auditor – Jim Zeigler

Commissioner of Agriculture – Rick Pate

Public Service Commission

  • Place 2 – Robin Litaker

Congress

  • District 2 – Rich Hobson
  • District 4 – Anthony Blackmon
  • District 5 – Mo Brooks

Alabama House

  • District 3 – Andrew Sorrell
  • District 4 – Tom Fredericks
  • District 5 – Danny Crawford
  • District 6 – Andy Whitt
  • District 9 – Scott Stadhagen
  • District 10 – Charles Orr
  • District 12 – Corey Harbison
  • District 14 – Tim Wadsworth
  • District 16 – Kyle South
  • District 17 – Tracy Estes
  • District 22 – Ritchie Whorton
  • District 23 – Tommy Hanes
  • District 29 – Becky Nordgren
  • District 30 – Rusty Jessup
  • District 31 – Dustin DeVaughn
  • District 39 – TJ Maloney
  • District 42 – Jimmie Hardee
  • District 45 – Ted Crockett
  • District 49 – April Weaver
  • District 73 – Matt Fridy
  • District 87 – Adam E. Parker
  • District 88 – Will Dismukes
  • District 89 – Wes Allen
  • District 91 – Lister H. Reeves, Jr.
  • District 99 – Charles Talbert
  • District 105 – Janet Brown Oglesby

Alabama Senate

  • District 2 – Tom Butler
  • District 4 – Paul Bussman
  • District 7 – Sam Givhan
  • District 8 – Max D. Fuller
  • District 10 – Mack Butler
  • District 12 – Wayne Willis
  • District 13 – Tim Sprayberry
  • District 21 – Gerald Allen
  • District 25 – Will Barfoot
  • District 32 – David Northcutt
  • District 34 – Jack Williams

State Board of Education

  • District 2 – John Taylor
  • District 8 – Wayne Reynolds

Cleburne County

State Republican Executive Committee, Cleburne County Place no. 1 – Tim Sprayberry

Colbert County

Colbert County Republican Executive Committee, Place no. 6 – Andrew Sorrell
Colbert County Republican Executive Committee, Place no. 1, District no. 2 – Dennis Sorrell

DeKalb County

Dekalb County Republican Executive Committee Place no. 4, District no. 1 – Benjamin Windom
Dekalb County Republican Executive Committee Place no. 5, District no. 1 – Rodney Ivey

Special Election for Renewal and Continuation of Levy of the 1 Mill Countywide School Tax – AGAINST proposed taxation
Special Election for Renewal and Continuation of Levy of the 3 Mill Countywide School Tax – AGAINST proposed taxation
Special Election for Renewal and Continuation of Levy of the 7.5 Mill Countywide School Tax – AGAINST proposed taxation
Special Election for Renewal and Continuation of Levy of the 3 Mill School District Tax – AGAINST proposed taxation

Lauderdale County

Lauderdale County Probate Judge – William Smith

Lauderdale County Board of Education, Place no. 4 – Joshua Miller

State Republican Executive Committee, Lauderdale County Place no. 1 – John Hargett
State Republican Executive Committee, Lauderdale County Place no. 4 – James Elwin Irby

Lauderdale County Republican Executive Committee

Place 1 – Barry Morris
Place 3 – Joan Davis
Place 5 – no recommendation
Place 8 – Matthew Sorrell
Place 11 – no recommendation
Place 14 – Josh Miller
Place 20 – Margaret Irby
Place 21 – Billy Hammock
Place 23 – Shelly Pettus
Place 24 – Jonathan Foster
Place 25 – John Hargett

Limestone County

Limestone County Commission Chairman – Collin Daly

Limestone County License Commissioner – Terry Persell

State Republican Executive Committee, Limestone County, place 1 – John Wahl
State Republican Executive Committee, Limestone County, place 3 – Ben Harrison

Madison County

Madison County Probate Judge – Frank Barger

State Republican Executive Committee, Madison County District 1, Place 1 – Matthew A. Hitt
Madison County Republican Executive Committee, at Large Place no. 6 – Brad Taylor
Madison County Republican Executive Committee, at Large Place no. 9 – Tina Clark
Madison County Republican Executive Committee, District 11, Place 2 – Ralph Weber
Madison County Republican Executive Committee, District 11, Place 3 – Thomas Scovill

Morgan County

State Republican Executive Committee, Morgan County Place no. 4 – James Henderson

Shelby County

State Republican Executive Committee, Shelby County Place no. 1 – Bill Armistead

Tuscaloosa County

Tuscaloosa County Probate Judge – Rob Robertson

State Republican Executive Committee, Tuscaloosa County Place no. 4 – Don Wallace


Vote Tuesday, November 8, 2016

US Senate – Richard Shelby
Congress 5th District – Mo Brooks
Congress 6th District – Gary Palmer
Associate Justice of the Supreme Court, Place no. 3 – Tom Parker

District Attorney for Marion and Winston Counties (25th Judicial Circuit) – Scott A. Slatton

Madison County Commission District 1 – Tim McNeese
Madison County Board of Education District 6 – Shere Rucker

Jefferson County Circuit Court, Place 11 – Pat Thetford
Jefferson County District Judge, Place 10 – Teresa Hester
Jefferson County, District Judge, Place 4 – Riggs Walker

Conservative recommendations for the Constitutional Amendments:

Amendment 1 – No

Amendment 2 – No

Amendment 3 – No

Amendment 4 – No

Amendment 5 – No

Amendment 6 – No – Makes it harder for corrupt politicians like Gov. Bentley to be impeached.

Amendment 7 – Yes

Amendment 8 – Yes – Makes Right to Work part of the Constitution in addition to being a statute.

Amendment 9 – No

Amendment 10 – No

Amendment 11 – No – Gives cities huge eminent domain power to benefit business and destroys property rights.

Amendment 12 – No

Amendment 13 – Yes

Amendment 14 – Yes

Madison County Local Amendment 1 – Yes


Vote Tuesday – March 1st 2016

US Senate – Shadrack McGill or Marcus Bowman
Congress 1st District – Dean Young
Congress 2nd District – Becky Gerritson
Congress 3rd District – Larry Dichaira
Congress 5th District – Mo Brooks
Supreme Court – Tom Parker
PSC President – Terry Dunn
State Board of Education District 1 – Jackie Zeigler
State Board of Education District 3 – Stephanie Bell
State Board of Education District 7 – Rhea Tays Fulmer

YES on Amendment One. It is poorly worded. It does not provide a pension. It replaces an already-existing pension that the officials are not required to pay into with one that they do pay into.

Madison County

County Commission:
District 1 – Tim McNeese
District 3 – Larry Durham

Madison County Board of Education, District 4 – Dave Weis

Pike County

Probate Judge Wes Allen

County Commission:
District 3 – Jimmy Barron
District 4 – Chad Copeland
District 6 – Russell Johnson

Marion/Winston

Marion/Winston Counties Circuit Judge 25, Place 1 – Judge John Bentley

Jefferson County

Jefferson County Circuit Judge 10, Place 25- Aaron Dettling

Shelby County

Vote NO to Sunday liquor sales.

Limestone County

Limestone County Commission Place 4 – Ben Harrison

Limestone County Circuit Judge – Chad Wise

Lauderdale County

County Commission:
Chairman – Danny Pettus
District 1 – John Hargett
District 2 – Fay Parker

Lauderdale County Circuit Judge, Place 1 – William Smith
Lauderdale County Circuit Judge, Place 2 – James Irby

District Attorney Circuit 5 (Chambers, Tallapoosa, Macon, Randolph) – Bill Harris

Tuscaloosa County

Tuscaloosa County District Attorney – Hays Webb

Tuscaloosa County District Judge Place 2 – Jim Gentry

Tuscaloosa County Commissioner District 2 – Jerry Tingle.

Mobile County

Mobile County Commission – Jerry Carl

Mobile County School Board – Theresa Hubbard

Baldwin County

Baldwin County School Board – Chris Francis

Copy the Above and send to your friends, neighbors, church members. Help elect conservatives to govern Alabama.